Perustason ensihoidon osaamisalan tutkinnon osat, Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto Haku päättyy 10.4.2026
- Etusivu
- Osuvakoulutus Oy
- Koulutus
Tavoite
Antaa valmiudet toimia laaja-alaisesti ensihoidossa ja akuuttihoitotyössä, terveyskeskusten päivystysvastaanotoilla, akuuttivuodeosastoilla, kotiin vietävissä palveluissa ja palveluasumisen yksiköissä. Koulutuksen tavoitteena on antaa sinulle valmiudet arvioida ensihoito- ja akuuttipotilaan tilaa, toimia akuuteissa ensihoitoa ja nopeaa reagointia vaativissa tilanteissa. Lisäksi tavoitteena on, että osaat käyttää viranomaisverkostoa ja erilaisia lääkintälaitteita sekä suorittaa erilaisia hoitotoimenpiteitä.
Kohderyhmä
1. Lähihoitajat ja sairaanhoitajat, jotka haluavat hankkia lisä- ja täydennyskoulutusta suorittamalla tutkinnon osan perustason ensihoidon osaamisalasta tai suorittaa perustason ensihoitajan tutkinnon. Jos sinulla on tavoitteena saada Perustason ensihoitajan nimike, opintosi henkilökohtaistetaan ja sinulle laaditaan suunnitelma, jossa voit suorittaa myös muut siinä vaadittavat pakolliset tutkinnon osat. Tällä saattaa olla vaikutusta opintojesi kestoon, jos aiempaa osaamistasi ei tässä tilanteessa voida suoraan tunnustaa osaksi tutkintoa.
2. Sosiaali- ja terveysalan perustutkintoa suorittavat, joilla kaikille pakolliset tutkinnon osat tehty ja haluaa suorittaa ensihoidon osaamisalan. Jos hakija tulee oppilaitoksesta, jossa opiskelijaksi pääsy ei ole edellyttänyt soveltuvuustestiä, hänen tulee osallistua oppilaitoksemme järjestämään soveltuvuustestiin. Ammattilukiolaisten tulee huomioida, että ensihoidon osaamisalan opiskelu kattaa kokonaisen vuoden kaikki jaksot.
Työskentely perustason ensihoitajana vaatii sopeutumiskykyä äkillisiin, muuttuviin tilanteisiin sekä valppautta ja nopeaa reagointikykyä. Lisäksi paineensietokyky sekä fyysinen ja psyykkinen toimintakyky tulee olla hyvä.
Perustason ensihoidon opintoihin sisältyy ajoharjoittelua ambulanssilla, joten opiskelijalla tulee olla B-luokan ajokortti ennen osaamisalan opintojen alkua. Työllistyminen ensihoitoon edellyttää monesti C1 ajokortin.
Sisältö
Koulutuksessa suoritetaan perustason ensihoido osaamisalan tutkinnon osat
- Ensihoidossa toimiminen 40 osp
- Akuuttihoitotyössä toimiminen 35 osp
Koulutuksen tavoite on antaa sinulle laadukas ja kattava pohja ko. osaamisalassa vaadittavasta osaamisesta. Opinnot toteutetaan lähiopiskeluna ja itsenäisenä opiskeluna. Opintoihin kuuluu työelämässä toimimisen jaksoja, joiden ajoitus riippuu henkilökohtaisesta suunnitelmastasi sekä asianmukaisten oppimisympäristöjen saatavuudesta.
Opiskelu on pääsääntöisesti lähiopetusta ja vaatii läsnäoloa.
HUOM! Osaamisalan opiskelijamäärällä saattaa olla vaikutusta ko. koulutuksen käynnistymiseen
Lisätietoja
Kaikki hakijat kutsutaan ensihoidon pääsykokeeseen 23.-24.4.2026. Pääsykoe sisältää testejä, jotka mittaavat fyysisiä ominaisuuksia, tiedollisten taitojen tasoa sekä sopivuutta ensihoitotyöhön. Lisäksi ne hakijat, jotka tulevat toisesta oppilaitoksesta, eivätkä ole suorittaneet koko sosiaali- ja terveysalan perustutkintoa, kutsutaan soveltuvuuskokeeseen. Ajankohta ilmoitetaan näille hakijoille erikseen.
Kielitaitovaatimus koulutukseen on B2.1. Kaikki hakijat, joide äidinkieli on muu kuin suomi, kutsutaan kielikokeeseen 13.4.2026
Lisätietoja koulutuksesta, Sonja Pynssi, puh. 0408085051
Lisätietoja hakeutumisesta: hakijapalvelut(at)kpedu.fi
Voit tiedustella oppisopimuspalveluistamme mahdollisuutta suorittaa koulutus oppisopimuksella. Yhteystiedot löytyvät osoitteesta: https://www.kpedu.fi/hakijalle/oppisopimuskoulutus
Laajuus
75 ospAjankohta
11.8.2026 -28.5.2027Paikka
KokkolaOppilaitos
Keski-Pohjanmaan ammattiopistoHakeminen
Hakuaika päättyy 10.4.2026Tutkinnon muut koulutukset
Yhteystiedot
Keski-Pohjanmaan ammattiopistoHakijapalvelut
Puhelin: 040 808 5010
Sähköposti: hakijapalvelut(a)kpedu.fi
Nepalilaissyntyinen Kabita K C, 24, tekee lähihoitajan työtä Koivurinteen palvelukodissa Pietarsaaressa. Tällä hetkellä hän työskentelee intervallihoito-osastolla. Työtehtäviin kuuluu mm. asukkaiden hoivaa ja huolenpitoa sekä toimintakyvyn ja omatoimisuuden edistämistä.
Lue lisääKokkolalainen Olli Ontronen oli jämähtänyt kaupan alalle 11 vuodeksi, vaikka ei kokenutkaan alalla vallitsevan raha ratkaisee -mentaliteetin sopivan hänen luonteelleen. Vuonna 2017 hän päätti vihdoin ryhtyä miettimään uusia mahdollisuuksia työrintamalla, ja hakeutui opiskelemaan lähihoitajaksi.
Lue lisääTerveydenhoitoala tulee tulevaisuudessa kärsimään yhä merkittävämmästä työvoimapulasta, ja siksi kaikki apukädet ovat tarpeen – vaikkapa robotin muoviset sellaiset. Keski-Pohjanmaan ammattiopiston OnniRobo -hankkeessa työskentelevät hoitotyön opettajat Anssi Pulkkinen, Sonja Pynssi ja Niko Kaukonen sekä IT- ja media-alan opettaja Kirsi Oikarinen saivat hiljattain käydä tutustumassa Örebrossa sijaitsevaan innovaatioasuntoon, jossa esiteltiin uusia apuvälineitä hoitajien työnteon helpottamiseksi.
Lue lisääSanotaan, että sote-alalla työskennellään kutsumusammatissa. 19-vuotiaan lähihoitajaopiskelija Iida Ojan kohdalla väite pitää jokseenkin paikkansa.
Lue lisääKokkolassa Kirkonmäen päiväkodissa työskentelevä Kira Myllykangas kertoo päätyneensä alalle omakohtaisten kokemusten innostamana.
Lue lisääYli kymmenen vuotta kaupan alan töitä tehnyt Marika Andersson-Petäjä allekirjoittaa tutun totuuden, jonka mukaan hoitoala on kutsumusammatti.
Lue lisääViisi vuotta Kokkolassa asunut Bishow Kunwar opiskelee lähihoitajaksi. Nepalista Suomeen muuttanut Kunwar kävi Kokkolaan muutettuaan ensin kielikurssin, jonka jälkeen hän hakeutui sosiaali- ja terveysalalle valmistavaan koulutukseen.
Lue lisääEnsihoidon osaamisalasta valmistunut lähihoitaja Pasi Saari aloitti heti valmistuttuaan työt hoitotason ambulanssissa Pietarsaaressa.– Unelmatyöpaikka, hän toteaa hymyssä suin.
Lue lisääSosiaali- ja terveysala oli viimeisenä Vilhelmiina Kellokosken uratoivelistalla nuorena. Tie veikin hänet Etelä-Suomeen ensin ravintola-alan työhön ja sitten puutarha-alan opintojen jälkeen kukkakauppaan töihin.
Lue lisääPiia Koski-Vähälä Kannuksesta opiskelee aikuisopintoina sosiaali- ja terveysalan perustutkintoa. Hän aloitti opinnot syksyllä 2014 ja valmistuu mielenterveyden ja päihdetyön osaamisalalta lähihoitajaksi lokakuussa 2016.
Lue lisääKeskussairaalassa päivystävät kesälääkärit kävivät ennen kesätöiden alkua Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymän ja Kiurun koulutuksessa Hyvinvointikampuksella. Lääkärit harjoittelivat simulaatiotilassa käytännön toimenpiteitä elvytystilanteessa.
Lue lisääKätilön ja karjakon töistä lapsena haaveillut Lea Haasala on työskennellyt jo pitkään hoiva-alalla. Esimies ehdotti hänelle eräänä päivänä kahvipöydässä Vanhustyön erikoisammattitutkinnon suorittamista työn ohessa.
Lue lisääIlkka Tossavainen valmistui hierojaksi kesäkuussa. Tiivis opiskelu vaati aikatauluttamista ja taloudenkin osalta tasapainottelua, mutta alanvaihtajaa motivoi unelma, jonka hän oli päättänyt toteuttaa.
Lue lisääSosiaali- ja terveysalan perustutkintoa opiskeleva kokkolalainen Joonatan Kinnunen valitsi alan siksi, että hän haluaa auttaa ihmisiä. Kinnunen on yksi niistä lähihoitajaopiskelijoista, jotka hakivat ja pääsivät erikoistumaan ensihoidon osaamisalaan. Ensihoitajat valitaan soveltuvuuskokein, jossa on sekä kirjallinen että fyysinen osuus.
Lue lisääKälviäläinen Marika Kamula (25) valmistui lähihoitajaksi vuonna 2010. Tuolloin hän valitsi osaamisalakseen lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon. Valinta osui tavallaan kohdilleen, sillä Marika jäi tuolloin äitiyslomalle ja lopulta hän oli kotona kolmen pienen lapsensa kanssa.
Lue lisääLuotolaiset Emilia Niemelä ja Fanny Svenfelt ovat opiskelleet suomen kieltä yläasteelta lähtien. Täysin ruotsinkielisellä kotiseudulla suomea käytetään kuitenkin vähän, joten tytöt hakeutuivat yläasteen jälkeen Kokkolaan opiskelemaan sosiaali- ja terveysalan perustutkintoa.
Lue lisääPietarsaaressa asuva Ikra Osman pääsi Suomeen perheensä kanssa seitsemän vuotta sitten. Nyt 18-vuotias nuori nainen opiskelee viimeistä vuotta lähihoitajaksi ja tähtää työelämään.
Lue lisääOral Hammaslääkärit -ketjun Kokkolan toimipaikassa oli tarvetta uusille työntekijöille. Henkilöstöhankinnassa oli aiemmin koettu haasteita, joten luontevaksi vaihtoehdoksi muodostui oppisopimuksella kouluttaminen. Tavoitteena oli, että lähihoitajan taustakoulutuksella olevat oppisopimuskoulutettavat suorittaisivat suunhoidon osaamisalan kaksi tutkinnon osaa noin vuoden mittaisen koulutuksen aikana työpaikalla oppien, ja heille solmittaisiin vakituiset työsopimukset Oralille valmistumisen jälkeen.
Lue lisääHilda Nopanen, 26 on hyvä esimerkki siitä, että harrastuksesta voi kehittyä ammatti, sekä myös siitä, että jatko-opintoihin voi hakeutua lähihoitajan papereilla.
Lue lisääKpedun vuoden lähihoitajaopiskelijaksi on opiskelijoiden äänestyksellä valittu mielenterveys- ja päihdealan osaamisalalla opiskeleva kokkolalainen Kirsi-Maria Seppälä.
Lue lisääMuut vastaavat koulutukset
HAKUAPUA!
Hakijapalvelut 040 808 5010
hakijapalvelut(a)kpedu.fi
INFO 040 808 5566
Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä
Närvilänkatu 8, 67100 KOKKOLA
Tiedustelut: info(at)kpedu.fi
Kirjaamo: kirjaamo(at)kpedu.fi