NLP Master Practitioner
- Etusivu
- Osuvakoulutus Oy
- Koulutus
Kohderyhmä
NLP Master Practitioner –koulutukseen voivat hakea NLP Practitioner –koulutuksen suorittaneet.
Sisältö
NLP Master Practitioner –koulutuksen aikana sovellamme kaikkia NLP Practitioner –kurssilla opittuja taitoja. Tutustumme entistä enemmän itseemme ja toimintatapoihimme. Syvennämme voimavarojen ankkurointeja, uskomuksia, arvohierarkiaa ja metaforia. Tutkimme laajemmin kolmen näkökulman mahdollisuuksia (minä, toinen, tarkkailija).
Koulutuksessa harjoittelemme päätöksenteko- ja neuvottelustrategioita.
Tutkimme laajemmin aikajännettä (menneisyys, nykyisyys, tulevaisuus) ja sitä, miten rakennamme ne ajat, missä kulloinkin elämme. Voiko kiirettä kesyttää?
NLP Master Practitionerilla perehdytään NLP:n ytimeen, hiljaisen tiedon mallittamiseen. Etätehtävänä kurssilaiset mallittavat taitavia henkilöitä ja kertovat sen jälkeen mallitustuloksistaan ryhmälle. Kurssilla harjoitellaan myös esiintymistaitoja. Esiintyminen on parhaimmillaan, kun on oma itsensä, unohtaa itsensä ja antaa mennä! Käyttämämme kielen merkitystä tutkimme monella tavalla. Monia NLP –harjoituksia voi tehdä kysymällä oikeita asioita. Kysymykset ovatkin oivallinen tapa löytää uusia näkökulmia. Koultuksen aikana taito tehdä hyviä kysymyksiä syvenee entisestään.
Koulutuksen laajuus on 14 päivää ja vähintään 132 tuntia. Koulutus toteutetaan viikonloppuopetuksena (7 viikonloppua la-su).
Aikataulu:
20.-21.9.2025
25.-26.10.
22.-23.11.
+ 5 viikonloppua
talvi-kevät 2026 ilmoitetaan myöhemmin.
Koulutuksesta sallitaan kahden päivän poissaolo.kaksi päivää saa olla pois, 3-4 päivän poissaolo korvataan kouluttajan kanssa sovittavalla tavalla. Viiden päivän poissaolon sattuessa on koulutus käytävä kokonaan uudelleen, jotta on oikeutettu saamaan NLP Master Practitioner -todistuksen.
Lisätietoja
NLP Master Practitioner –koulutuksesta saa kurssitodistuksen.
NLP Master Practitioner –koulutuksen jälkeen on mahdollista hakeutua NLP Trainer –koulutukseen. Kouluttajana toimii NLP Trainer, NLP Master Coach Janne Turunen.
Koulutus toteutuu Keski-Pohjanmaan Kansanopistolla Kälviällä, jossa on mahdollista yöpyä kurssihotellissa. Koulutusmaksu laskutetaan kuukausierissä. Koulutusmaksu sisältää opetuksen, runsaan kurssimateriaalin ja lounaan lähiopetuspäivinä. Lisätiedot koulutuksen sisällöstä: Janne Turunen, puh. 050-546 9630 tai jannetu@kase.fi
Käytännön järjestelyt: puh. 040 8085 035/koulutussihteeri tai info.kansanopisto(at)kpedu.fi
Ajankohta
20.9.2025 -31.5.2025Paikka
KälviäOppilaitos
Keski-Pohjanmaan kansanopistoHinta
1200 €Hakeminen
Hakuaika päättyy 31.8.2025info.kansanopisto(at)kpedu.fi
Yhteystiedot
Keski-Pohjanmaan kansanopistoKysy koulutuksesta
Puhelin: 040 8085 035
Sähköposti: info.kansanopisto(a)kpedu.fi
Nepalilaissyntyinen Kabita K C, 24, tekee lähihoitajan työtä Koivurinteen palvelukodissa Pietarsaaressa. Tällä hetkellä hän työskentelee intervallihoito-osastolla. Työtehtäviin kuuluu mm. asukkaiden hoivaa ja huolenpitoa sekä toimintakyvyn ja omatoimisuuden edistämistä.
Lue lisääKokkolalainen Olli Ontronen oli jämähtänyt kaupan alalle 11 vuodeksi, vaikka ei kokenutkaan alalla vallitsevan raha ratkaisee -mentaliteetin sopivan hänen luonteelleen. Vuonna 2017 hän päätti vihdoin ryhtyä miettimään uusia mahdollisuuksia työrintamalla, ja hakeutui opiskelemaan lähihoitajaksi.
Lue lisääTerveydenhoitoala tulee tulevaisuudessa kärsimään yhä merkittävämmästä työvoimapulasta, ja siksi kaikki apukädet ovat tarpeen – vaikkapa robotin muoviset sellaiset. Keski-Pohjanmaan ammattiopiston OnniRobo -hankkeessa työskentelevät hoitotyön opettajat Anssi Pulkkinen, Sonja Pynssi ja Niko Kaukonen sekä IT- ja media-alan opettaja Kirsi Oikarinen saivat hiljattain käydä tutustumassa Örebrossa sijaitsevaan innovaatioasuntoon, jossa esiteltiin uusia apuvälineitä hoitajien työnteon helpottamiseksi.
Lue lisääSanotaan, että sote-alalla työskennellään kutsumusammatissa. 19-vuotiaan lähihoitajaopiskelija Iida Ojan kohdalla väite pitää jokseenkin paikkansa.
Lue lisääKokkolassa Kirkonmäen päiväkodissa työskentelevä Kira Myllykangas kertoo päätyneensä alalle omakohtaisten kokemusten innostamana.
Lue lisääYli kymmenen vuotta kaupan alan töitä tehnyt Marika Andersson-Petäjä allekirjoittaa tutun totuuden, jonka mukaan hoitoala on kutsumusammatti.
Lue lisääViisi vuotta Kokkolassa asunut Bishow Kunwar opiskelee lähihoitajaksi. Nepalista Suomeen muuttanut Kunwar kävi Kokkolaan muutettuaan ensin kielikurssin, jonka jälkeen hän hakeutui sosiaali- ja terveysalalle valmistavaan koulutukseen.
Lue lisääEnsihoidon osaamisalasta valmistunut lähihoitaja Pasi Saari aloitti heti valmistuttuaan työt hoitotason ambulanssissa Pietarsaaressa.– Unelmatyöpaikka, hän toteaa hymyssä suin.
Lue lisääSosiaali- ja terveysala oli viimeisenä Vilhelmiina Kellokosken uratoivelistalla nuorena. Tie veikin hänet Etelä-Suomeen ensin ravintola-alan työhön ja sitten puutarha-alan opintojen jälkeen kukkakauppaan töihin.
Lue lisääPiia Koski-Vähälä Kannuksesta opiskelee aikuisopintoina sosiaali- ja terveysalan perustutkintoa. Hän aloitti opinnot syksyllä 2014 ja valmistuu mielenterveyden ja päihdetyön osaamisalalta lähihoitajaksi lokakuussa 2016.
Lue lisääKeskussairaalassa päivystävät kesälääkärit kävivät ennen kesätöiden alkua Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymän ja Kiurun koulutuksessa Hyvinvointikampuksella. Lääkärit harjoittelivat simulaatiotilassa käytännön toimenpiteitä elvytystilanteessa.
Lue lisääKätilön ja karjakon töistä lapsena haaveillut Lea Haasala on työskennellyt jo pitkään hoiva-alalla. Esimies ehdotti hänelle eräänä päivänä kahvipöydässä Vanhustyön erikoisammattitutkinnon suorittamista työn ohessa.
Lue lisääIlkka Tossavainen valmistui hierojaksi kesäkuussa. Tiivis opiskelu vaati aikatauluttamista ja taloudenkin osalta tasapainottelua, mutta alanvaihtajaa motivoi unelma, jonka hän oli päättänyt toteuttaa.
Lue lisääSosiaali- ja terveysalan perustutkintoa opiskeleva kokkolalainen Joonatan Kinnunen valitsi alan siksi, että hän haluaa auttaa ihmisiä. Kinnunen on yksi niistä lähihoitajaopiskelijoista, jotka hakivat ja pääsivät erikoistumaan ensihoidon osaamisalaan. Ensihoitajat valitaan soveltuvuuskokein, jossa on sekä kirjallinen että fyysinen osuus.
Lue lisääKälviäläinen Marika Kamula (25) valmistui lähihoitajaksi vuonna 2010. Tuolloin hän valitsi osaamisalakseen lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon. Valinta osui tavallaan kohdilleen, sillä Marika jäi tuolloin äitiyslomalle ja lopulta hän oli kotona kolmen pienen lapsensa kanssa.
Lue lisääLuotolaiset Emilia Niemelä ja Fanny Svenfelt ovat opiskelleet suomen kieltä yläasteelta lähtien. Täysin ruotsinkielisellä kotiseudulla suomea käytetään kuitenkin vähän, joten tytöt hakeutuivat yläasteen jälkeen Kokkolaan opiskelemaan sosiaali- ja terveysalan perustutkintoa.
Lue lisääPietarsaaressa asuva Ikra Osman pääsi Suomeen perheensä kanssa seitsemän vuotta sitten. Nyt 18-vuotias nuori nainen opiskelee viimeistä vuotta lähihoitajaksi ja tähtää työelämään.
Lue lisääOral Hammaslääkärit -ketjun Kokkolan toimipaikassa oli tarvetta uusille työntekijöille. Henkilöstöhankinnassa oli aiemmin koettu haasteita, joten luontevaksi vaihtoehdoksi muodostui oppisopimuksella kouluttaminen. Tavoitteena oli, että lähihoitajan taustakoulutuksella olevat oppisopimuskoulutettavat suorittaisivat suunhoidon osaamisalan kaksi tutkinnon osaa noin vuoden mittaisen koulutuksen aikana työpaikalla oppien, ja heille solmittaisiin vakituiset työsopimukset Oralille valmistumisen jälkeen.
Lue lisääHilda Nopanen, 26 on hyvä esimerkki siitä, että harrastuksesta voi kehittyä ammatti, sekä myös siitä, että jatko-opintoihin voi hakeutua lähihoitajan papereilla.
Lue lisääKpedun vuoden lähihoitajaopiskelijaksi on opiskelijoiden äänestyksellä valittu mielenterveys- ja päihdealan osaamisalalla opiskeleva kokkolalainen Kirsi-Maria Seppälä.
Lue lisääMuut vastaavat koulutukset
HAKUAPUA!
Hakijapalvelut 040 808 5010
hakijapalvelut(a)kpedu.fi
INFO 040 808 5566
Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä
Närvilänkatu 8, 67100 KOKKOLA
Tiedustelut: info(at)kpedu.fi
Kirjaamo: kirjaamo(at)kpedu.fi
