"Taitaja-kilpailu on hieno mahdollisuus päästä jatko-opintoihin."

Oskari tähtää tulevaisuuteen Taitaja-kisojen kautta

20-vuotias liiketoiminnan alan opiskelija Oskari Korkia-Aho tähtää kohti Taitaja-kisojen finaalia määrätietoisesti yhdessä opettajansa Kirsi Wacklinin kanssa. Asiakaspalvelu ja myynti -lajissa on luvassa monipuolinen kattaus tehtäviä: juustonmaistelua, Porchen myyntiä, reklamaatioon vastaamista sekä ammattilakin, K-ruokasovelluksen ja urheilutuotteiden esittelyä.

Oskari Korkia-Aho ja Kirsi Wacklin OG-kahvilassa

Myös pukeutumiseen kiinnitetään huomiota.  

– Lähes jokaiseen tehtävään on mietittynä eri vaatteet, kertoo Kirsi.

Oskari Korkia-Aho

Harjoittelu tulevaan koitokseen on täydessä vauhdissa. Tällä hetkellä työn alla on juustonmaistelu, jossa Oskarin tehtävänä on esitellä kahdeksan erilaista Pirkan juustoa. Tilannetta harjoitellaan mahdollisimman aidosti, aivan kuten kisassakin.

– Tavoitteena on voitto. Sitä kohti mennään, Oskari sanoo.

Oskari Korkia-Aho pitää myyntipuhetta opettajalleen Kirsi Wacklinille

Menestys Taitajissa voisi avata ovia jatko-opintoihin Tampereella, mikä on myös Oskarin suunnitelmissa valmistumisen jälkeen. Kiinnostus liiketoimintaan on ollut mukana jo varhain. Lapsena Oskari osti kaupasta suurpussin tikkareita ja myi niitä eteenpäin yksittäin pienellä voitolla.

Oskari suorittaa kaksoistutkintoa liiketoiminnan alalla ja ammattilukiossa. Ammattilukio tuo kaivattua vaihtelua opintoihin, ja koulun tarjoamat mahdollisuudet saavat kiitosta.

– Olin kolme viikkoa Kyproksella työssäoppimassa vaihtojaksolla. Ja nyt tämä Taitaja-kilpailu on hieno mahdollisuus päästä jatko-opintoihin, Oskari kertoo.

– Oskaria on ollut ilo valmentaa, kun hänellä on asenne kohdillaan, toteaa Kirsi Wacklin.

Kirsi Wacklin ja Oskari Korkia-Aho

Oskarin lisäksi seitsemän muuta Keski-Pohjanmaan ammattiopiston opiskelijaa kilpailee ammattitaidon SM-kisoissa Tuusulassa 18.5. – 21.5.

Kuvat ja teksti: Eeva Huotari