Suomen kielen jatkokurssi maahanmuuttajille 2026-2027

Kohderyhmä

Hakijat, jotka tarvitsevat suomen kielen jatkokurssia.
Kurssin lähtötaso: A2
Kurssin tavoitetaso: B1

Sisältö

Koulutus parantaa suomen kielen taitoja ja edistää ammatilliseen koulutukseen ja työhön siirtymistä.
- Kieli- ja viestintäosaaminen (mm. arki, hyvinvointi, asuminen, asiointi, viestintä, osallisuus)
- yhteiskunta- ja työelämäosaaminen (perusrakenteet, maantuntemus, peruspalvelut, ammatti-, koulutus- ja työelämätietous ja työssäoppiminen)
- laaja-alainen osaaminen (mm. opiskelu- ja digitaidot)
- ohjaus ja oppimisen tuki (sis. hops, uraohjaus)
- valinnaiset aineet (mm. amm. sisällöt, tutustumiskäynnit, työelämäsertifikaatit).

Kurssipäivä: maanantai-perjantai kello 09.15 – 14.15

Lisätietoja

Koulutukseen kuuluu jatkuva arviointi ja kielitaito arvioidaan testillä koulutuksen alussa ja päättyessä.

Opiskelijalla on mahdollisuus oman osaamisen mukaan hankkia kieliopintojen rinnalla ammatillista osaamista mm. kasvatus- ja ohjausalalta.

Koulutuksen aikana/jälkeen on mahdollista hakeutua esim. ammatilliseen koulutukseen tutkinnon suorittajaksi yhteishaun tai jatkuvan haun kautta oman osaamisen mukaan.

Koulutus on maksuton. Opiskelija saa ilmaisen lounaan. Opiskelijan täytyy maksaa koulumatka itse.

Kotoutumisaikaisille maahanmuuttajille koulutus täytyy kirjata kotoutumissuunnitelmaan.

Hakijat haastatellaan kevään aikana. Haastattelukutsut lähetetään hakijan puhelimeen/sähköpostiin. Opiskelijavalinnat tehdään haastattelujen jälkeen.

Lisätietoa antavat
Kirsi Mikkola, kirsi.mikkola@kpedu.fi, puh. 044 7250 878
Elisa Märsylä, elisa.marsyla@kpedu.fi, puh. 044 7250 893

Haku aukeaa 17.2.2026 ja päättyy 17.3.2026
Sininen hakulinkki avautuu sivun oikeaan reunaan HAKEMINEN otsikon alle.

Yhteystiedot

Keski-Pohjanmaan kansanopisto
Opistontie 1, 68300 KÄLVIÄ


Kysy koulutuksesta

Puhelin: 040 8085 035

Kiinalainen BingLing Jiang tuli Suomeen poikaystävänsä perässä 10 vuotta sitten. Poikaystävä taas oli tullut ensin opiskelemaan Centria-ammattikorkeakouluun ja sittemmin töihin maatilalle Himangalle. Pariskunta asettui Kokkolaan ja heillä on nyt kolmevuotias tytär. BingLing osallistui Keski-Pohjanmaan kansanopistolla Kälviällä vuoden kestäneeseen aikuisten maahanmuuttajien valmentavaan koulutukseen ja aloitti sen kanssa samaan aikaan lasten ja nuorten erityisohjaajan ammattitutkinnon opiskelun.

Lue lisää