Kohderyhmä
Kaikille avoin. Koulutus sopii monien kohderyhmien kanssa työskenteleville henkilöille.
Sisältö
Luovuutta voi oppia hyvin kokemuksellisen oppimisen kautta. Yhdessä tekeminen tukee ryhmähenkeä, leikillisyyttä, luovuutta ja yhteisöllisyyttä. Luovien menetelmien oppiminen oman kokemuksen kautta voi antaa uutta näkökulmaa omaan työskentelyyn sekä antaa lisätyökaluja erilaisten asiakasryhmien ja työyhteisöjen tarpeisiin. Kurssilla saa vastauksia myös materiaalien tuntemukseen ja käyttöideointiin.
Koulutuksen aikataulu ja aiheet:
19.-20.9.2026: Maalaustekniikat erilaisten asiakkaiden kanssa
24.-25.10.2026: Ideoista toteutukseen
21.-22.11.2026: Sanataide osana kuvallista ilmaisua
5.12.2026: Päätös ja yhteenveto
Päivät klo 9–14, paitsi päättöpäivä klo 10–13.
Lisätietoja
kouluttajat: Marika Tyynismaa-Joukosalmi, koulunkäynninohjaaja, yrittäjä, muotoilija (AMK), kulttuurituottaja (YAMK)
Kurssihinta sisältää opetuksen ja materiaalit ja kurssitodistuksen. Kansanopisto tarjoaa kurssipäivien lounaat.
Kurssihinta 398 € laskutetaan kahdessa erässä (a’ 199 €) loka- ja marraskuussa. Opistolla on mahdollisuus majoittua 35 euroa/yö jaetussa 2hh huoneessa. Majoitushinta sis. aamupalan ja liinavaatteet.
Päätös kurssin toteutumisesta perustuu hakijoitten määrään. Ilmoittautumisajan päättymisen jälkeen peruutetusta paikasta perimme koko kurssihinnan. Keski-Pohjanmaan kansanopistolla on oikeus peruuttaa koulutus, mikäli ryhmäkoko jää liian pieneksi.
Lisätietoja: info.kansanopisto@kpedu.fi