Kohderyhmä
Koira-alan ammattilaiset, valmentajat, kouluttajat, ohjaajat ja tavoitteelliset harrastajat, jotka haluavat syventää omaa ajatteluaan, vuorovaikutustaan ja kykyään ratkaista erilaisia valmennuksen haasteita.
Koulutukseen voi osallistua myös ilman aikaisempaa NLP-koulutusta.
Sisältö
Mikä on NLP Master & Dog?
NLP Master & Dog lähtee liikkeelle oikeista tilanteista, ei valmiista työkaluista. Koulutuksessa tutkimme koira-alan tuttuja haasteita ja risteyskohtia: miksi treeneissä toimiva ei toimikaan kilpailussa, miksi ihminen tietää mitä pitäisi tehdä mutta toimii toisin, mitä tapahtuu yllätyksissä ja miten valmentaja toimii silloin, kun helppoa vastausta ei ole.
Opit havainnoimaan tilanteita tarkemmin, kysymään paremmin ja tunnistamaan kohtia, joissa ihmisen tai koirakon toiminta lähtee tiettyyn suuntaan. Harjoittelemme erilaisten näkökulmien ja menetelmien käyttämistä tilanteen mukaan – sekä tunnistamaan, milloin paras ratkaisu ei ole uuden työkalun käyttäminen vaan tilanteen parempi ymmärtäminen.
Koulutuksessa hyödynnetään NLP:n menetelmiä, mentaalivalmennuksen työkaluja, mallintamista, mielikuvatyöskentelyä sekä käytännön valmennustilanteiden tutkimista.
Toteutus
• 10 koulutuspäivää / 5 lähiviikonloppua
• Etä- ja itsenäistä opiskelua
• Käytännön harjoituksia, ryhmätöitä ja pariharjoituksia
• Koira-alan esimerkkejä, videoita ja osallistujien omia tapauksia
• Menetelmien kokeilemista käytännön valmennustilanteissa
Koulutuksen sisältömoduulit
1. Kun treeni ei etene
Miksi sama ongelma toistuu? Toiminnan risteyskohdat, havainnointi, kysyminen ja tilanteeseen vaikuttavien tekijöiden tunnistaminen.
2. Kun kilpailussa tapahtuu jotain muuta kuin treeneissä
Paine, odotukset, huomio, tunnetila ja ympäristö. Mikä muuttuu, vaikka osaaminen säilyy?
3. Kun ihminen tietää mutta ei tee
Motivaatio, välttely, epävarmuus ja toiminnan käynnistyminen. Miten löydetään kohta, jossa tekeminen vaihtaa suuntaa?
4. Kun koira tekee jotain odottamatonta
Yllätykset, hallinnan tunne, tulkinnat ja reagointi. Miten ihminen palautuu tilanteeseen ja miten valmentaja voi auttaa?
5. Kun valmentaja ja valmennettava näkevät tilanteen eri tavalla
Kysyminen, kuunteleminen, palaute, oletukset ja näkökulmien vaihtaminen. Miten autetaan rakentamatta selitystä toisen puolesta?
6. Kun oma pää tulee tielle
Omakuva, roolit, sisäinen puhe, onnistumiset ja epäonnistumiset sekä niiden vaikutus tekemiseen.
7. Kun muut ihmiset tulevat mukaan tilanteeseen
Ryhmä, kouluttaja, kilpailijat, yleisö ja vertailu. Miten sosiaalinen ympäristö vaikuttaa koirakon toimintaan?
8. Kun vanha kokemus tulee mukaan nykyhetkeen
Aikaisemmat epäonnistumiset, pelottavat tilanteet ja tutut toimintatavat. Niiden tunnistaminen ja turvallinen käsittely valmennuksessa.
9. Kun tarvitaan toinen tapa toimia
Mallintaminen, mielikuvatyöskentely, vaihtoehtojen rakentaminen, pienet kokeilut ja uuden toimintatavan harjoittelu.
10. Kun valmentaja ei tiedä mitä tehdä
Todellisten valmennustapausten tutkiminen. Mitä havaitsen, mitä en vielä tiedä, mitä kannattaa kysyä ja milloin kannattaa toimia – tai olla toimimatta.
Lähijaksot
Lauantai & sunnuntai klo 9-16.30
1. Lähijakso 23.1.-24.1.2027
2. Lähijakso 20.2.-21.2.2027
3. Lähijakso 6.3.-7.3.2027
4. Lähijakso 24.4.-25.4.2026
5. Lähijakso 22.5.-23.5.2026
Lisätietoja
Koulutuksen sisältö: Tytti Lintenhofer, tytti.lintenhofer(at)kpedu.fi , puh. 044 7250 645.
Käytännön järjestelyt: Keski-Pohjanmaan kansanopisto, puh. 040 8085 035/ koulutussihteeri tai info.kansanopisto(at)kpedu.fi
Koulutus laskutetaan kahdessa erässä.
Koulutus toteutetaan Kpedun Kannuksen toimipaikassa. Ruokailuista opiskelijat vastaavat itse.