Mental Sport & Dog NLP Practitioner – NLP Dog Haku päättyy 3.1.2027

Kohderyhmä

Koira-alan ammattilaiset, valmentajat, kouluttajat, ohjaajat ja tavoitteelliset harrastajat, jotka haluavat syventää omaa ajatteluaan, vuorovaikutustaan ja kykyään ratkaista erilaisia valmennuksen haasteita.

Koulutukseen voi osallistua myös ilman aikaisempaa NLP-koulutusta.

Sisältö

Mikä on NLP Master & Dog?

NLP Master & Dog lähtee liikkeelle oikeista tilanteista, ei valmiista työkaluista. Koulutuksessa tutkimme koira-alan tuttuja haasteita ja risteyskohtia: miksi treeneissä toimiva ei toimikaan kilpailussa, miksi ihminen tietää mitä pitäisi tehdä mutta toimii toisin, mitä tapahtuu yllätyksissä ja miten valmentaja toimii silloin, kun helppoa vastausta ei ole.

Opit havainnoimaan tilanteita tarkemmin, kysymään paremmin ja tunnistamaan kohtia, joissa ihmisen tai koirakon toiminta lähtee tiettyyn suuntaan. Harjoittelemme erilaisten näkökulmien ja menetelmien käyttämistä tilanteen mukaan – sekä tunnistamaan, milloin paras ratkaisu ei ole uuden työkalun käyttäminen vaan tilanteen parempi ymmärtäminen.

Koulutuksessa hyödynnetään NLP:n menetelmiä, mentaalivalmennuksen työkaluja, mallintamista, mielikuvatyöskentelyä sekä käytännön valmennustilanteiden tutkimista.

Toteutus

• 10 koulutuspäivää / 5 lähiviikonloppua
• Etä- ja itsenäistä opiskelua
• Käytännön harjoituksia, ryhmätöitä ja pariharjoituksia
• Koira-alan esimerkkejä, videoita ja osallistujien omia tapauksia
• Menetelmien kokeilemista käytännön valmennustilanteissa

Koulutuksen sisältömoduulit

1. Kun treeni ei etene
Miksi sama ongelma toistuu? Toiminnan risteyskohdat, havainnointi, kysyminen ja tilanteeseen vaikuttavien tekijöiden tunnistaminen.

2. Kun kilpailussa tapahtuu jotain muuta kuin treeneissä
Paine, odotukset, huomio, tunnetila ja ympäristö. Mikä muuttuu, vaikka osaaminen säilyy?

3. Kun ihminen tietää mutta ei tee
Motivaatio, välttely, epävarmuus ja toiminnan käynnistyminen. Miten löydetään kohta, jossa tekeminen vaihtaa suuntaa?

4. Kun koira tekee jotain odottamatonta
Yllätykset, hallinnan tunne, tulkinnat ja reagointi. Miten ihminen palautuu tilanteeseen ja miten valmentaja voi auttaa?

5. Kun valmentaja ja valmennettava näkevät tilanteen eri tavalla
Kysyminen, kuunteleminen, palaute, oletukset ja näkökulmien vaihtaminen. Miten autetaan rakentamatta selitystä toisen puolesta?


6. Kun oma pää tulee tielle
Omakuva, roolit, sisäinen puhe, onnistumiset ja epäonnistumiset sekä niiden vaikutus tekemiseen.

7. Kun muut ihmiset tulevat mukaan tilanteeseen
Ryhmä, kouluttaja, kilpailijat, yleisö ja vertailu. Miten sosiaalinen ympäristö vaikuttaa koirakon toimintaan?

8. Kun vanha kokemus tulee mukaan nykyhetkeen
Aikaisemmat epäonnistumiset, pelottavat tilanteet ja tutut toimintatavat. Niiden tunnistaminen ja turvallinen käsittely valmennuksessa.

9. Kun tarvitaan toinen tapa toimia
Mallintaminen, mielikuvatyöskentely, vaihtoehtojen rakentaminen, pienet kokeilut ja uuden toimintatavan harjoittelu.

10. Kun valmentaja ei tiedä mitä tehdä
Todellisten valmennustapausten tutkiminen. Mitä havaitsen, mitä en vielä tiedä, mitä kannattaa kysyä ja milloin kannattaa toimia – tai olla toimimatta.

Lähijaksot

Lauantai & sunnuntai klo 9-16.30

1. Lähijakso 23.1.-24.1.2027
2. Lähijakso 20.2.-21.2.2027
3. Lähijakso 6.3.-7.3.2027
4. Lähijakso 24.4.-25.4.2026
5. Lähijakso 22.5.-23.5.2026

Lisätietoja

Koulutuksen sisältö: Tytti Lintenhofer, tytti.lintenhofer(at)kpedu.fi , puh. 044 7250 645.
Käytännön järjestelyt: Keski-Pohjanmaan kansanopisto, puh. 040 8085 035/ koulutussihteeri tai info.kansanopisto(at)kpedu.fi

Koulutus laskutetaan kahdessa erässä.

Koulutus toteutetaan Kpedun Kannuksen toimipaikassa. Ruokailuista opiskelijat vastaavat itse.

Yhteystiedot

Keski-Pohjanmaan kansanopisto
Opistontie 1, 68300 KÄLVIÄ


Kysy koulutuksesta

Puhelin: 040 8085 035

Suomen suurin lomituspalvelujen tuottaja Toholammin lomituspalvelut tekee tiivistä yhteistyötä Kpedun ja Osuvakoulutuksen kanssa.

Lue lisää

Joonas Karhumaa (18) ja Kaisa Räsänen (21) opiskelevat Kannuksen toimipaikassa kennellinjalla nyt toista vuotta. Kaisa opiskeli ylioppilaaksi kotikaupungissaan Jyväskylässä ja Joonas opiskeli yhden vuoden Oulussa lukiossa. 

Lue lisää

Aino Ronkainen (18) valmistuu tänä keväänä maatalousalan perustutkinnosta eläintenhoitajaksi. Kannuksessa on yksi Suomen harvoista kennelalaan painottuneista eläintenhoitajien koulutuksista ja ala on vuodesta toiseen yhteishaussa Kpedun suosituimpia.

Lue lisää

Janne Kalliokoski (16) opiskelee Kannuksen toimipaikassa maatalousalan perustutkintoa nyt ensimmäistä vuotta. Hän valitsi osaamisalakseen maatalousteknologian ja valmistuu maaseutuyrittäjäksi.

Lue lisää

Keväällä 2015 maaseutuyrittäjäksi valmistunut perholainen Maarit Flink opiskeli maatalousalan perustutkinnon ohessa myös ylioppilastutkinnon. Viimeiset aineet hän kirjoitti syksyllä ja valkolakki tuli jouluna 2015.

Lue lisää

Kokkolalainen Jesse Suominen opiskelee viimeistä vuottaan maatalousalan perustutkintoa ja valmistuu nyt keväällä maaseutuyrittäjäksi.

Lue lisää

Kannuksen maatalousalan perustutkinnon kennellinjalla ja lukion oppimäärän opiskellut Janita Häggman jatkoi alan opintoja eläintenhoitajan ammattitutkintoon. – Harrastan koiria ja halusin niitä taitoja syventää, kertoo Janita. Keväällä 2016 alkanut eläintenhoitajan ammattitutkinto keskittyy eläinten kouluttamiseen. Samaan aikaan niiden opintojen kanssa Häggman on viimeistellyt tradenomin opintojaan ammattikorkeakouluun.  

Lue lisää

Outi Koskelalla oli ollut miehensä kanssa maatila kahden vuoden ajan, kun hän alkoi kaivata lisää tietoa alasta. Koulutuksen kautta osaamista karttui niin pelto-, kone- kuin hitsauspuolelta.

Lue lisää

Maaliskuussa maatalouslomittajaksi valmistunut sieviläinen Mikko Vähäsöyrinki kertoo hakeutuneensa Kannukseen opiskelemaan saadakseen maatalousalan tutkinnon ja varmuutta työelämässä opittuihin taitoihin.

Lue lisää

Eläintenhoitajan ammattitutkinnon Kannuksessa suorittanut Jenna Vuori kertoo olevansa unelma-ammatissaan. Hän on työskennellyt koirankoulutuspalveluja tuottavassa Easy Dog -yrityksessä vuodesta 2013 asti. Ensin opintojen ohessa kunnes hän vuoden 2017 alusta siirtyi Easy Dogin yrittäjäksi.

Lue lisää

Lohtajan koulun ysiluokkalaiset Jenni Jussila ja Meri Yli-Hukka viettivät TET-viikkoa Kpedun Kannuksen toimipaikassa. Tytöt hakivat yhteishaussa Kannukseen maatalousalan opintoihin, ja odottavat haun tuloksia toiveikkaina.- Oli tosi kiva päästä tänne koululle tutustumaan! Olemme päässeet tekemään monenlaista pihahommista navettatöihin, ja tämä vaikuttaa tosi kivalta paikalta. Asuntola vaikuttaa viihtyisältä, ja täällä opiskelevat kaverit on kertoneet, että täällä on hyvät ruoatkin, tytöt kertoilevat.

Lue lisää

Kun 16-vuotias Aaro Haasala viime syksynä aloitti asuntolaelämän, oli pientä jännitystä ilmassa. Kannuksessa maatalousteknologiaa opiskeleva nuori mies kertoo kuitenkin, että ystävystyi opiskelukavereiden kanssa jo ensimmäisten viikkojen aikana. Asuntolaan kotiutumista helpotti myös se, että kämppäkaveriksi muutti jo peruskoulusta tuttu kaveri.

Lue lisää

Sotkamossa asuva Riikka Mäkäräinen työskentelee rajavartijana ja koiranohjaajana Kainuussa sijaitsevalla Kuhmon rajavartioasemalla.

Lue lisää