Etsitkö opiskelupaikkaa?

Hakijapalvelut auttaa

Ilmoittaudu yleisiin kielitutkintoihin

Lisätietoa

Jatkuvan haun paikat 7.8. alkaviin nuorten ryhmiin

Tutustu & hae koulutuksiin

Sirkku Purontaus Skills Finlandin varapuheenjohtajaksi

25.1.2022 klo 13:55

Keski-Pohjanmaan ammattiopiston rehtori Sirkku Purontaus on valittu Skills Finland ry:n uudeksi varapuheenjohtajaksi, ja edustaa täten hallituksessa Suomen ammattikoulutuksen johtajia, SAJO ry:tä. 

Hallitukseen kuuluu 19 koulutusalan asiantuntijaa opetushallinnosta, ammatillisista oppilaitoksista, yrityksistä sekä opiskelija-, työnantaja- ja työntekijäjärjestöistä.

Purontaus toteaa, että tavoitteena on kuulla ja tuoda hallitustyöskentelyyn koulutuksen järjestäjien, johdon, valmentajien ja opiskelijoiden ääntä. Hän näkee, että myös yritys- ja työelämäyhteistyö on Taitaja-toiminnassa erittäin tärkeää.

– Yhdistyksen innostunut henkilökunta on toiminnan kivijalka – on ilo olla mukana, Purontaus toteaa.

Skills Finland ry edistää ammatillisen koulutuksen laatua ja vetovoimaa tavoitteenaan rakentaa yhdessä yhteistyökumppaniensa kanssa maailman parasta ammattiosaamista. Yhdistys järjestää muun muassa vuosittain ammatillisen koulutuksen suurtapahtuman, Taitajan.

Lue lisää Skills Finlandin uutisesta!

Ajankohtaista

Sirkku Purontaus Skills Finlandin varapuheenjohtajaksi

25.1.2022 klo 13:55

Keski-Pohjanmaan ammattiopiston rehtori Sirkku Purontaus on valittu Skills Finland ry:n uudeksi varapuheenjohtajaksi, ja edustaa täten hallituksessa Suomen ammattikoulutuksen johtajia, SAJO ry:tä. 

Hallitukseen kuuluu 19 koulutusalan asiantuntijaa opetushallinnosta, ammatillisista oppilaitoksista, yrityksistä sekä opiskelija-, työnantaja- ja työntekijäjärjestöistä.

Purontaus toteaa, että tavoitteena on kuulla ja tuoda hallitustyöskentelyyn koulutuksen järjestäjien, johdon, valmentajien ja opiskelijoiden ääntä. Hän näkee, että myös yritys- ja työelämäyhteistyö on Taitaja-toiminnassa erittäin tärkeää.

– Yhdistyksen innostunut henkilökunta on toiminnan kivijalka – on ilo olla mukana, Purontaus toteaa.

Skills Finland ry edistää ammatillisen koulutuksen laatua ja vetovoimaa tavoitteenaan rakentaa yhdessä yhteistyökumppaniensa kanssa maailman parasta ammattiosaamista. Yhdistys järjestää muun muassa vuosittain ammatillisen koulutuksen suurtapahtuman, Taitajan.

Lue lisää Skills Finlandin uutisesta!