Tulevat tapahtumat

Yhteishaun opiskelijavalinnat

15.6.2023 klo 09:42

Ammatillisiin perustutkintoihin, tutkintokoulutukseen valmentavaan koulutukseen ja Kansanopistovuodelle oppivelvollisille on kevään yhteishaussa valittu yhteensä 663 opiskelijaa.

Alta löytyvät opiskelijoiksi valitut, jotka ovat antaneet nimen julkaisuun luvan. 



Jäitkö ilman opiskelupaikkaa?

Ohjaus ajanvarauksella 20.6. klo 10 – 14  ja 21.6 klo 10-12 sekä ilman ajanvarausta 21.6. klo 13-15

Varaa aika jälkiohjaukseen:
https://outlook.office365.com/owa/calendar/Hakijapalvelutvaraus@kpedu.fi/bookings/

Paikka: Närvilänkatu 8, Kokkola. Mahdollista myös Teamsillä.

Hakijapalvelut auttaa koko kesän arkisin klo 9-15

Hakijapalvelut
Keski-Pohjanmaan ammattiopisto
Närvilänkatu 8, 67100 Kokkola
p. 040 808 5010,
hakijapalvelut@kpedu.fi



Yhteishaussa opiskelijoiksi valitut

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto

Rantala              Liina

Kuorikoski        Emma

Väisänen          Elli

Hakala                Juuso

Ketoja                Tiia-Maria

Runnakko         Taavi

Koskela             Jasmin

Rantala              Romeo

Joutsi                 Milla

Lindeman Borg Pricella



Liiketoiminnan perustutkinto

Huovinen         Rasmus

Kinnunen         Erica

Furu                    Emilia

Koski                  Veikka

Vuojolainen    Mikael

Rahkonen        Milla

Maanselkä       Jonna

Varila                  Alisa

Humalajoki      Sofia

Lampela            Jan

Wargh                Ellen

Syri                      Lumi

Lehtinen           Kiia

Mäkelä              Erika

Typpö                Ruth

Forsberg           Wilma

Keränen            Neela

Saari                   Nelli

Kiviranta           Viivi

Mehmeti          Albana

Eruotor              Ejirogene

Känsäkangas   Maisa

Leskinen           Mervi

Alatalo               Sara

Carlsson            Roy

Laajoki               Rauha

Oravala              Jasmin

Kago                   Daniel

Sivén                  Noel

Juola                   Minttu

Åbb                     Emilia

Karvonen         Melva

Riippa                 Josefiina

Matikka             Iida

Bergdahl           Oskar

Vainio                Valtteri

Pitkäkangas     Sinna

Kellokoski         Severi

Rimpioja           Niilo

Myllykangas    Hugo

Isopahkala       Julius

Sillanpää           Viljami

Salmi                  Oliver

Korkia-Aho      Oskari

Hartikainen      Emmi

Siren                   Bella

Leppänen         Venni

Isopahkala       Robin

Björkbacka       Sofia

Ikonen               Taavi



Media-alan- ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto

Koivisto             Siiri

Rahkonen        Malla

Saari                   Iida

Hautala              Emmi

Kiviharju           Sameli

Rintala               Sasu

Mörsky              Maija

Nordström       Onni

Andersson       Eeli

Boutov              Matfei

Tokola                Minja

Kaipainen         Elmeri

Kiviniemi           Luka

Kankkonen      Tua-Neela

Rönnkvist         Juliet



Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan  perustutkinto

Savonius           Samuel

Jama Idle          Hamdi

Peuraharju      Miro

Vuollet              Niko

Leppäkari         Alexander



Puuteollisuuden perustutkinto

Syri                      Viljami

Mäkinen           Roni

Dawoud            Ahmed

Jaako                  Otto

Mutka                Matias



Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto

Yaholkovska    Viktoriia

Jylhä                   Dina

Päivärinta         Juuli

Uusitalo            Lumia

Kämäräinen     Amanda

Junnola             Martta

Miekkoja          Anni

Rajahalme        Riia

Hietala               Eerika

Kautiainen       Aamu

Kalliokoski        Ella

Huvila                 Minttu

Laasasenaho   Sara

Forslund           Tilda

Hilli                      Ella

Björkgren         Miisa

Koskinen          Venla

Okkonen          Inka



Ravintola- ja cateringalan perustutkinto

Sämpi                 Olivia

Kauppinen       Iina

Siermala            Alisa

Liuski                  Emma

Manninen        Silja

Kelja                   Lukas

Vähäsalo           Neea

Forslund           Elmi

Palosaari           Tomi

Suo                     Viivi

Pöyhönen        Joona

Pulkkinen         Nea

Ahonen             Patrik

Uusitalo            Senja

Joki-Huuki        Mirka

Store                  Silja

Nykvist              Felix

Nikula                Jenni

Salmi                  Nella

Kouvalainen    Iina

Toivanen          Wiljam



Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto

Knuuti                Jeremias

Kurunlahti        Elias

Kettula              Sanni

Pajukangas      Aleksi

Puolitaival        Rainer

Hyyppä              Alisa

Mäki                   Veikka

Järvi                    Sulo

Makowiecki     Ivan

Noponen          Juhana

Jaaksi                 Eevert

Jokitalo              Taavi

Tornikoski        Samu

Leppälä             Leevi

Narkaus            Eetu

Heiska                Aleksi

Wikström         Lucas

Syri                      Peter

Isohanni            Nuutti

Kalliokoski        Kimi

Niemi                 Niilas

Mestari             Anssi

Verronen         Verneri

Lindén               Jonne

Hiltunen            Santeri

Koivusalo          Alex

Valkama            Anssi

Harju                  Linus

Anttila                Ville-Veikka

Hekkala             Kalle

Roiko-Jokela   Sara

Lensu                 Oskar

Mehtälä            Antero



Ajoneuvoalan perustutkinto

Änäkkälä           Tatu

Sinikallio            Veeti

Himanka           Ella

Välikangas        Jonne

Ylitalo                 Niko

Heikkilä             Anssi

Huuki                 Jere

Ervasti                Joona

Sorvisto             Iiris

Sallansalmi       Vesa

Nevala               Matias-Veikka

Hirvikoski          Santeri

Paananen         Nikolas

Elvkulla              Oliver

Kurikkala           Joona

Pesonen           Aaro

Kärjenmäki      Lenni



Logistiikan perustutkinto

Heinua               Joakim

Luokkala           Kiira

Kivelä                 Waltteri

Lehtinen           Lenni

Pekkarinen      Aleksanna

Thodén             Alexander

Takanen            Joonas

Puikko               Aatu

Kivioja                Eemil

Piippo                Joni

Kurteva             Boyana

Koskinen          Sara

Rokala                Max

Himanka           Vilma

Luoma               Eero

Salonen             Miika



Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto

Kytölä                Sebastian

Helén                 Eetu

Hakala                Noel

Björkskog         Tony

Isojärvi              Onni

Rajala                 Tuomas

Wärnå                Edvin

Lampela            Rasmus

Pirinen               Jimi

Tapaninmäki   Saku

Alanko               Iiro

Keskinen          Joona

Pulkkinen         Eerika

Sinko                  Nuutti

Kinnunen         Vesli

Hautala              Kasperi

Kurten               Konstantin

Taivassalo         Alexi

Kettunen          Otto

Ruusila               Juuso

Lintilä                 Joona

Paavola             Eero

Känsäkoski       Juuso

Anttila                Niklas

Kivelä                 Elmeri

Kauranen         Jere

Tuikka                Niilo

Lundström       Linus

Hagström         Felix

Kronqvist          Robin

Ylitalo                 Anton

Sundfors           Walter

Saariaho            Eino

Ala-Norppa      Oskari

Leppiniemi       Jemina

Kauko                Dominick

Hautaluoma    Iiro

Hänninen         Maiju

Ruuska              Otto

Haapoja            Joonas

Hänninen         Niilo



Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja

Hollanti Saana

Huhtala Aada

Hurnanen Iina

Huvila Lilja

Kaarlela Miisa

Laine Sara

Lindholm Otto

Moliis Anna

Mononen Unna

Mäenpää Heli

Nenonen Inga

Niemelä Minja

Puoskari Mira-Maaria

Saarikettu Emilia

Tölli Eerika

Yli-Korpela Aino



Maatalousalan perustutkinto, maatalousyrittäjä

Aho Tomi

Alainen Esa

Arola Tuomas

Heikkilä Jussi

Heikkilä Tony

Hytönen Veeti

Itkonen Julius

Juhaninmäki Onni

Järvenoja Miro

Kallinen Nea

Kellokoski Oskari

Kinnunen Miro

Luoma Milja

Manninen Konsta

Myllymäki Osmo

Mäkelä Antti

Mäkeläinen Jami

Niskakangas Valde

Nissinen Aleksi

Oja Jani

Ojanaho Mikael

Ojanperä Johannes

Paananen Johannes

Pajala Anni

Pelkonen Hannes

Puranen Nico

Saukko Reetta

Takkunen Ilari

Timlin Elli

Uusitalo Veeti

Vuorenmaa Elias

Ylihärsilä Manu

Ylitalo Eetu





Hevostalouden perustutkinto

Lehtonen         Saara

Kivelä                 Iida

Salo                     Miina

Sarkkinen         Neea

Mäenpää          Jessica

Terho                 Kerttu

Kankainen        Iisa

Ekholm              Senni

Pudas                 Anniina

Hautakoski       Silvia



Metsäalan perustutkinto

Ahokangas       Otso-Aadolf

Mottisenkangas    Niko

Kälkäjä               Aleksi

Nikula                Santtu

Sorvari               Petrus

Alaluusua         Vadelma

Hautala              Lauri

Korpi                  Joonas

Rytky                  Juuso

Mäkelä              Juuso

Myllymäki        Martti

Finni                   Juuso

Peltoniemi       Aaro

Huuki                 Niilo

Piispanen         Ville



Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto

Myllymäki        Veeti

Kuusela             Mia

Mäenpää          Anton

Karjalainen      Elia

Pajala                 Verneri

Sulkala               Niki

Heikkilä             Tuukka

Koskimaa          Ilari

Käkk                   Aramis

Mild                    Kristian

Rahkola             Roope

Kaiponen          Toivo

Mäki-Asiala      Atte

Kokkoniemi     Svante

Paananen         Andreas

Pöntiö                Aatu

Mäkelä              Joona

Kero                   Janne

Kankaansyrjä  Joona

Kangasvieri      Joona

Lankinen           Eveliina

Latvakoski        Jeremy

Typpö                Veeti

Hillilä                   Leevi-Oscar

Hirvi                    Eetu

Nissilä                Jere

Kakko                 Aapo

Sanssi                 Eetu

Jyrkkä                Manu

Ketopaikka      Ilari

Salmela             Eeli



Turvallisuusalan perustutkinto

Jyrinki                Catarina

Korkiala             Sara

Rantala              Jose

Mikkola             Olivia

Pollari                 Niko

Verheles           Bozhena

Ormiskangas   Aatu

Rashkov            Richard

Hiltunen            Sanni

Verronen         Leevi

Salminen          Atte

Pesola                Jasmin

Känsälä              Anni

Torsti                  Diana

Kangas               Akseli

Mård                  Miro

Linnarinne        Kaapo

Partanen          Alisa

Autio                  Wilma

Häggman          Jasmine



Prosessiteollisuuden perustutkinto

Kangas               Aaro

Talonen             Aino

Suvanto            Nico

Järvelä               Aatu

Jakola                 Jakke

Hämäläinen     Lukas

Finnilä                Greta

Junttila              Peppi

Valkeinen         Vili

Saw                     Ree

Herlevi               Oona

Kinaret              Jere

Bowyer             Phoenix

Emmes              Laura

Kekolahti          Aukusti

Lehtola              Petrus

Viitala                 Pauli



Laboratorioalan perustutkinto

Saraste              Elise

Änäkkälä           Otso

Loukiainen       Milla

Herlevi               Greta



Talotekniikan perustutkinto

Salo                     Alisa

Holtti                  Juho

Haakana            Onni

Löllö                    Jaani

Kivinen              Miro

Clarke                Benjamin

Karjula               Arttu

Klemola             Viljami

Lillhonga           Alex

Törmänen        Amos

Hietamäki         Joona

Heikkilä             Hannes

Lapinoja            Otto

Gustafsson      Juuso

Isokangas         Eeli

Ruokoja            Veeti

Forsell                Veeti

Rautakoski       Otso



Rakennusalan perustutkinto, maarakennuskoneenkuljettaja

Rimpioja Suvi

Ahokangas Vili

Hosionaho Aleksi

Kangasniemi Miika

Poutanen Joonatan

Kola Tatu

Hemminki Juuso

Tiainen Leevi

Kastrén Atte

Huhtakangas Pyry

Kivioja Elias

Sandkulla Valter

Paalimäki Kimi

Pesola Ossi

Kivioja Eerik

Kalliokoski Daniel

Hietalahti Aatu


Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja



Humminen Eetu

Höyhtyä Karelia

Linna Jonne

Anttila Juuso

Rauma Arttu

Salo Leevi

Pohjoismäki Niko

Pasanen Elias

Mujunen Niina

Vapola Romeo

Mattila Juuso

Orlov Georg

Aho Eemu

Nikula Tatu

Siirilä Riku

Järvinen Viljami

Yang Shengxun

Koivukoski Aleksi

Ojala Helmi-Esteri

Autio Pinja

Ojala Maija

Alakarjula Veeti

Pentti Veeti

Jokela Eetu

Kekolahti Akseli

Haaponiemi Patrik

Alahäivälä Eeli

Toivainen Jere

Levelä Turo

Ruotsala Arttu

Åstrand Luukas



Pintakäsittelyalan perustutkinto

Einla                    Thora

Kauppila            Kiia

Hautamäki       Veera

Anttila                Sini

Isokangas         Emilia

Saarela              Saku

Forsell                Ninni

Isokangas         Maria

Uuskartano     Nici

Joki-Hollanti    Vilma

Kiive                   Jaret

Hippeläinen     Leo

Hautala              Julia

Turunen            Milja



Elintarvikealan perustutkinto

Vähämaa          Elena

Cainberg           Vera

Nukari                Meri-Tuulia

Tarkkinen         Iida

Järvelä               Mico

Vehkalampi     Katariina

Koski                  Pinja

Kantola              Sara

Vehkalampi     Saana

Österberg        Pihla

Al Ibrahim        Bothaynah

Ljungberg         Ronja

Kumpulainen  Paula

Venninen         Viivi

Pajukangas      Tianna

Takkunen         Minnamari

Siltanen             Jose



Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Linden               Jenna

Yli-Hukka          Elli

Hakala                Jonna

Appelgren        Emilia

Lampela            Matilda

Luokkala           Etel

Pajunpää          Tessa

Hietalahti          Sara

Laurila                Helmiina

Perkkilä             Venla

Grankulla          Ester

Kivioja                Iida

Vikström           Venla

Rimpioja           Jasmin

Rantala              Emilia

Lassila                Jemina

Hankonen        Jonna

Kellokoski         Janella

Silvasti               Sara

Hautamäki       Martta

Basalak              Seyma

Räisänen           Camilla

Tuominen        Kiira

Tukala                Oona

Raikula               Veronica

Pyykölä             Peppi

Ojala                   Wilhelmiina

Mehtälä            Amanda

Nauha                Siina

Salmu                 Aamu

Hellman            Lilli

Göös                  Lyydia

Benche              Alexandra

Nurmimäki       Sofia

Huusko              Juulia

Rimpioja           Essi

Saario                 Peppi

Humalajoki      Senja

Toikkanen        Eedla

Johansson        Janella

Mäntynen        Minea

Koskela             Anna-Kaisa

Koivisto             Anni

Taipale               Anselmi

Hjulfors             Edith

Vikamaa            Reetta

Salmi                  Krista

Snellman          Matilda

Kivioja                Mari

Pajukangas      Karoliina

Rauma               Elli

Alahuhta           Viivi

Lindqvist           Vilma

Byggmästar     Celina

Tuikka                Eerika

Karhula              Aada

Kelahaara         Ella

Herlevi               Vivian

Ylikoski              Vanamo

Pajala                 Iida

Huhta                 Ada

Patana               Siiri

Snellman          Moa

Kerola                Aina



TUVA, tutkintokoulutukseen valmentava koulutus

Saarenpää        Niko

Gubarev           Artem

Horai                  Yaroslav

Shamwana       Sisu

Muniz                Geovana

Reh                     Juhani

Pavlishenko     Dmytro

Alshibiny           Aya

Muhola             Saana

Tiittanen           Sanni

Kujansivu         Elsa

Rastio                 Veeti

Lahtonen          Loviisa

Vilkhovyk         Krystyna

Saralampi         Jesse

Koskiniemi       Miia



Arts, opistovuosi oppivelvollisille

Riippa                 Olivia

Anttila                Ronya

Hakomäki         Maija

Mäkikauppila  Erika

Isoaho               Ida-Maria



Virtaset, opistovuosi oppivelvollisille

Kalliokoski        Veena