Kuorma-autonkuljettajaksi, C-kortti ja ammattipätevyys (nro 716316)

Tavoite

Koulutuksen tavoitteena on suorittaa C-luokan ajo-oikeus sekä antaa ammatilliset perusvalmiudet työskennellä autonkuljettajana.

Koulutuksen pääsyvaatimuksena on, että opiskelija täyttää C-ajoneuvoluokan ajokorttilupaa koskevat terveysvaatimukset (Ajokorttiasetus 9 §, ryhmä 2)
C-korttikoulutukseen osallistuvalta vaaditaan 21 vuoden ikä.

Kohderyhmä

Koulutuksen kohderyhmä on TE-toimiston tai työllisyyden kuntakokeilun asiakkaat.
Varmista että työnhakusi on voimassa kun haet koulutukseen.

Koulutuspaikkoja on 18.

Sisältö

Koulutus toteutetaan Kokkolassa 15.1.2024 lähtien
Koulutuksen kesto on 58 pv.
Ei loma-aikoja.

Sisältö:
C-ajokorttikoulutus ja tavaraliikenteen ammattipätevyys 140 h kokeineen sekä työssäoppimisjakso. ( min 20 pv harjoittelu)

Perustason ammattipätevyys (140 h) sisältyy alla oleviin opetussuunnitelman aiheisiin.

C-ajokorttikurssi
- C-teoria ja ajo-opetus, ajo-opetuksen seuranta, kuljettajantutkinto
- ADR-peruskurssi, kappaletavara
- Ensiapukoulutus
- Työturvallisuuskorttikoulutus sekä koe
- Raskaan kaluston ennakoivan ajon koulutus
- Tieturvakorttikoulutus (Tieturva 1)
- Ajopiirturin käyttö (digitaalinen sekä analoginen)

Parempi ja järkevämpi ajokäyttäytyminen perustuen turvallisuusasetuksiin
Lakien ja asetusten soveltaminen
Terveys, tie- ja ympäristöturvallisuus, palvelu, logistiikka

Erilaisia kuljetuksia:
- kappaletavarakuljetukset
- massatavarakuljetukset
- lämpötilasäädellyt elintarvikekuljetukset

Lisäksi kurssin sisältöön kuuluvat myös:
- henkilökohtaistaminen
- työnhakuvalmennus
- yrittäjyys
- tietoteknisten laitteiden käyttö
- laatu- ja ympäristökysymykset
- asiakaspalvelu

Koulutukseen sisältyy:
· Teoriakoe, 1. kerta / ajokorttiluokka
· Ajokoe, 1. kerta / ajokorttiluokka
· Ammattipätevyyskoe 1. kerta
· ADR koe 1. kerta
· Digitaalinen ajopiirturikortti ( arvo 100 eur)

Opetusta annetaan suomen kielellä, ja koulutuksen teoriaosuus on haastavaa, joten suomen kielen taitotaso tulee olla hyvä. Kuljetusalan ammattisanaston ymmärtäminen on erityisen tärkeää, koska Trafille suoritettavat teoriakokeet tulee läpäistä ennen kuin voi siirtyä työssäoppimisjaksolle.

Koulutus on maksutonta, mutta viranomaismaksut luvista ja todistuksista, jotka jäävät opiskelijan itsensä käyttöön koulutuksen jälkeen, tulevat opiskelijan maksettaviksi. Viranomaismaksuja ovat mm.ajokorttilupamaksu, lääkärintodistus, valokuvat, ADR-lupa , ammattipätevyyslupa. Arvioilta 220-250 eur/ opiskelija. Lisätietoja omista kustannuksista saat kouluttajalta.

Lisätietoja

HUOM! Hakemukseen on toimitettava liitteeksi ajokorttiote. Voit jättää otteen TE-toimiston INFOOn, Kallentori , Kokkola ( POSTILAATIKKO ) tai ottaa sen mukaan koulutushaastatteluun.

Otteen ajoneuvoliikennerekisteristä voi hankkia verkosta ilmaiseksi. ( Palvelu edellyttää tunnistautumista). Suora linkki on
https://www.traficom.fi/fi/asioi-kanssamme/kuljettajatiedot-ja-ajokorttiote

Ajokorttiote ei saa olla kolmea kuukautta vanhempi.

Koulutushakemuksesi tilannetta voi seurata myös internetissä: www.te-palvelut.fi > Oma asiointi >Työvoimakoulutus. Palvelun käyttö edellyttää verkkopankkitunnuksia tai sirullista henkilökorttia.


Koulutuksen valintahaastattelupäivät ovat lokakuussa TE-toimistolla. Haastatteluihin kutsutaan hakemusten perusteella yhteensä max 20 hakijaa.

Lisätiedot koulutuksen sisällöstä
Vastuukouluttaja Janne Perälahti, janne.peralahti@kpedu.fi

HUOM!
Koulutusetuuksista lisätietoa Koulutuslinjalta puh 0295 020 702 ( ma-pe klo 9-16.15 )

Yhteystiedot

Osuvakoulutus Oy
Talonpojankatu 8, 67100 KOKKOLA


Hakijapalvelut

Puhelin: 040 808 5010

Kokkolalainen Harri Harju tekee työtään tien päällä ympäri Suomea. Harju suoritti yhdistelmäajoneuvonkuljettajan ammattitutkintoon valmistavan koulutuksen keväällä 2017 ja ajaa työkseen Tekos Oy:n rekkoja.

Lue lisää

Kun yritys tarvitsee lisää työvoimaa, mutta sopivia osaajia on syystä tai toisesta vaikea löytää työmarkkinoilta, on rekrykoulutus hyvä vaihtoehto.

Lue lisää

Tarja Partanen haaveili kuljetusalan töistä jo työskennellessään marketissa pari vuotta sitten. Nyt hänen unelmansa on toteutunut, kun hän valmistui rekrykoulutuksen myötä linja-autonkuljettajaksi. 

Lue lisää

Rami Lehtinen (18) Kokkolasta ja Markus Viitasalo (19) Kannuksesta opiskelevat nyt viimeistä vuotta auto- ja kuljetusalaa Kokkolan Ammattikampuksella. 

Lue lisää

Sami Mäkitalo (19) Kannuksesta valmistuu keväällä 2016 logistiikan perustutkinnosta yhdistelmäajoneuvonkuljettajaksi.- Minua kiinnostivat isot autot ja täällä oppii niitä ajamaan, Sami kertoo.

Lue lisää