Lehdistötiedotteet

Koulutusyhtymästä tiedotusvälineisiin lähteneet lehdistötiedotteet

shutterstock_72386392

Lehdistötiedotteet

Keski-Pohjanmaan ammattiopistosta 1.1.-1.6.2018 valmistuneita

31. toukokuuta 2018
Keski-Pohjanmaan ammattiopistosta 1.1.-1.6.2018 valmistuneet ja julkaisuluvan antaneet:

Audiovisuaalisen viestinnän perustutkinto, media-assistentti: 

Hakola Juho Henrik
Hansson Emil Anders
Kero Miska Ilkka Marius
Koski Alex Anthony
Kurtén Jenna Kristina
Latvala Jenna Emilia Alexandra
Mäkelä Iida Jenny Maria
Peltola Meeri Taina Anniina
Alahautala Jonna Emilia
Bäck Hannah-Cajsa
Finnilä Veli-Pekka Samuli
Koskela Emilia Ilona Matilda
Koskela Sofia Kristiina 
Laihorinne Neea Vilma Hannele
Pohjonen Linda Jasmine Anneli
Rekilä Jenna Catarina 
Salmela Tomi Tapio
Syri Tuomo Topias
Vuoti Olli-Pekka Eemil

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:
Hihnala Tuomas Tapio Kristian
Hohenthal Valtteri Mikael
Kalliokoski Ilari Matias
Kalliokoski Kristian Juhani
Ketola Ari Martti Juhani
Kiviniemi Oskari Matias
Koivisto Joona Niko Petteri
Kyösti Matias Juhani
Leppälä Juho Matti Samuel
Linna Topias Matti Vihtori
Manee-In Phaknakhon
Sirén Joni Sam Patrik
Vehkalampi Henrik Juhana
 
Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja:
Finnilä Nils Valter Johannes
Latvala Jaana Kaarina
 
Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori:
Elo Tuulia Karoliina Piritta
Hietala Veera Meri Tuulia
Impiö Anniina Aada Elisabet
Jokela Sonja Inkeri
Kalliokangas Juulia Krista
Koski Sanna Emilia
Känsälä Marika Milja Anneli
Lumijärvi Peppi Serafiina
Paananen Joona Matias
Rönnkvist Julia Anni Adele
Suvanto Krista Maria
Tunkkari Saara Sofia
Uusitalo Nea Emilia
 
Elintarvikealan perustutkinto, lihatuotteiden valmistaja: 
Mäkinen Sami-Petteri Aulis

Hevostalouden perustutkinto, hevostenhoitaja:
Autio Miia
Huhtala Jenna
Paloniemi Hilda
Pollari Kia
Hellsten Inka
Huutonen Titta
Matilainen Elina
Schlesier Margot
Silakka Jenna
Känsälä Ronja
Kannonlahti Hanna
Heikkinen Ida-Emilia
Vainio Saara

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja:
Hautala Janiina Susanne
Kivelä Eveliina Suvi-Tuulia
Myllylä Olivia Amanda
Nykänen Mirella Maria Josefiina
Pukema Lotta Janette
Rantala Iida Maarit Susanna
Slotte Linda Elvira
Soininen Jasmina Eeva Sofia

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:
Bious Hanan
Borisova Miglena Milchova
Hakala Mirka Karoliina
Hjelt Juffe Antti
Hohenthal Satu Annika
Holmberg Elias Olli-Pekka
Honkonen Henna-Maria Susanne
Makueno Janet
Mathjok Meeri Achol
Myllymäki Sirja Anniina
Mäntynen Karoliina Anna Susanna
Päiväniemi Markus
 
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, t:arjoilija:
Hagkvist Lina-Maria
Paavola Ilona Pauliina
Sääskilahti Pia Pauliina
 
Kone- ja metallialan perustutkinto, koneistaja:
Friis Aslak Evald
Isosalo Arttu Mikael
Järvi Alex

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja:
Hakunti Tomi Jesse
Herronen Harri Esko Eemeli
Hertteli Niko Aleksis
Hietala Matti Tapio
Korkeamäki Jesse-Petteri
Luoma Riku-Mikko Samuel
Niemelä Saku Matti Ilmari
Roiha Tommy Juhani
Tokola Aleksi Tatu Matias
Ahonen Satu Anneli
Hannula Valtteri Olavi Eemeli
Salmi Marko Tapani
Uusi-Pohjola Teemu
 
Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, kodinhuoltaja:

Kumpulainen Diana Angelova
 
Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, toimitilahuoltaja:
Luoto Anne-Mari

Laboratorioalan perustutkinto, laborantti:
Alakotila Taru Sisko Helena
Hietaharju Wijitta
Kuoppala Melina Lilja Kristiina
Laitakangas-Pudas Emma Mirella
Rahkonen Roosa Matilda
Yli-Antola Varpu Amanda
 
Liiketalouden perustutkinto, merkonomi:
Joensuu Anu Karoliina
Bodbacka Satu Elina
Finnilä Essi Josefiina
Hakamäki Toni Daniel
Harju Roope Anders
Hautala Laura Emilia
Heikkilä Aleksi Joonas Mikael
Hirvi Sofia Matleena
Hänninen Eemeli Johannes
Kangas Valter
Keski-Sämpi Paula Tuuli Anniina
Kinnunen Silpa Anna Mariana
Kirsilä Johan Miikka Benjam
Kivioja Juuso Petteri
Kohv Greete
Laajala Venla Sofia
Laukkonen Jasmin Taimi Helena
Manderbacka Tapio Juhani
Mattila Nea Emilia
Niemi Markus Julius
Peltoniemi Nea Helena
Pesonen Tiia Anniina
Peuraharju Atte Matias
Riutta Sari Anneli
Saarinen Laura Maria
Saleem Ahmed Ibrahim
Seppälä Merja Mariaana
Sumell Mia Katariina
Syri Noora Annika
Timlin Sanni Matilda Kyllikki
Vehkoja Riina Josefiina
Viitanen Juha Ari
Virrankoski Toni Rainer
Ylikotila Reetta Emilia

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja:
Pitkänen Leevi Ilari

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja:
Heikkinen Niko Patrick
Humalajoki Elias Tapio
Joensuu Juuso Matias
Järvelä Jose Benjamin
Kinnunen Lukas Benjamin
Lukkarila Pena Elmeri
Mikkola Marjut Kirsti
Puntanen Olli Herman Antero
Rantanen Henniina Hilja Hellevi
Salo Oskari Kalle Johannes
Valli Eemeli Päiviö
Ylitalo Nico Oskari

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luonto-ohjaaja:
Iivonen Mika
Jokela Johanna
Kallionpää Timo
Moilanen Eeva
Nuutinen Aki
Salonen Sami
Vaittinen Aatu
 
Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä:
Heikkilä Arttu
Junno Janina
Kalliokoski Janne
Kohtaniemi Naveen
Korkiatupa Johannes
Metso Valtteri
Niinikoski Jani
Pekkarinen Jere
Petäjistö Oskari
Pöyhönen Konsta
Ruotsalainen Mikko
Tolonen Aleksi 
Tuominiemi Sarianne
Vetoniemi Roosa

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja:
Jauhiainen Mona
Karvinen Hanna-Maria
Keppo Maija
Kesti Eveliina
Koskenniemi Katinka
Lahtinen Johanna
Niemelä Hanna
Räsänen Kaisa
Sillanpää Hanna

Maatalousalan perustutkinto, turkistarhaaja:
Manninen Samu
Nikula Emmi
Nikula Tomi
Pihlajaniemi Toni
Torppa Jani

Metsäalan perustutkinto, metsuri-metsäpalvelujen tuottaja:
Heikkilä Jari
Nevanperä Simo

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja:
Kanala Tino
Tolonen Olli
 

Nuoriso- ja vapaa-ajanohjauksen perustutkinto, nuoriso- ja vapaa-ajan ohjaaja:
Ahlström Anne
Juvani Sari
Kirsilä-Lillqvist Annele Mari
Kukonlehto Paula Elina
Mattila Mari Pauliina
Mukangenzi Anathalie
Äyhynmäki Axel 


Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari:
Hirsikangas Tinja
Honkaharju Rami-Kalle
Huhta Jasmin
Karppi Julia
Rauma Heljä
Salonen Lotta
Timonen Janne
 

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja:
Göös Patrik
Helander Joakim
Jestoi Mikko
Karjalainen Ville
Lindfors Henrik
Pallaspuro Kasper
Peltola Eetu
Pylväs Nina-Jessica
Takkunen Heidi 
Timosaari Jemina
Tuorila Tuukka

Puualan perustutkinto, puuseppä:
Keski-Petäjä Rasmus


Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:
Göös Eemil
Heikkilä Rami
Leppäharju Lari
Rahkonen Miska
Timmerbacka Joakim
Wennström Santeri
 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja:
Backman Adele Sofia
Brusin Julia Sanna Kirsikka
Halla-aho Niina Noora Hannele
Hannula Emma Lilja
Harju Jenny Janina
Heinoja Nelli Aune Johanna
Hotakainen Samuel Miika
Isomaa Armiida Lotta Lyydia
Isosaari Sanna Elina
Kivelä Essi Johanna
Kivelä Olli
Kärkinen Susanna Suvi Tuulia
Lassila Linda Elena
Manninen Aino Annamiia
Niemonen Nea Iida Emilia
Peltokangas Jenna Jasmiina
Peltoniemi Janina Emilia
Rahkola Elisa Marjukka
Siirilä Jenna Katariina
Sumell Iida Sofia
Tokola Priitta-Kaisa Susanna
Tuikka Lotta Alisa Orvokki
Vihanta Ronja Annele
Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, automaatioasentaja:
Alakotila Samuli
Hyyppä Mauno
Kangastie Matias
Kattilakoski Leevi
Liimatta Leevi
Sundell Arttu-Santeri
Syrjälä Teppo
Valavaara Kim
Wang Jiaqi
Weckman Oskari
 
Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:
Alatalo Teemu
Jokela Samuel
Järvenpää Kalle
Kinnunen Lauri
Kinnunen Ville
Orjala Iiro
Peltokangas Kosti
 
Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja:
Hannila Vili Väinö Santeri
Hernesniemi Valtteri Uuno Jalmari
Jokinen Joonas Jesperi
Kivimäki Ville Kalervo
Koivula Misha Jerker Johannes
Moradi Azizollah

Tekstiili- ja vaatetusalan perustutkinto, vaatetusompelija:
Hangasmaa Jenny Sofia
Väyrynen Jonna Maarit Hannele

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja:
Alaluukas Miikka Kristian
Heinua Jasmina Roosa Maria
Hirsikangas Saku Kalevi
Husseini Aref
Linnala Tero Matias
Mikkonen Toni Henrik
Oivo Juho Herman
Salo Santeri Petri Hermanni
Ström Juho Henrik
 
Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi:
Jokela Jimi Erkki Sakari
Korpijärvi Joel Joonatan
Nagy Bence Valtteri 
Ranta Jarmo Kalervo
 
Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja:
Ingalsuo Johanna Alice
Kallio Aleksi Jonatan Kaarlo
Kinnunen Tiia Karoliina
Lumppio Kia Janika
Mantela Aleksi Miika Benjamin
Mäkelä Laura Katariina
Siermala Julia Johanna
Tuikka Lauri Rudolf

Hevostenvalmentajan ammattitutkinto:
Kaustinen Tanja Anneli
Kuusela   Marianna
Mäntyharju Anni
Hakala Ville
Matinlauri Matti
Rantanen  Heidi
Manner Miia
Huusko Marjukka
Pakola Mervi
Nissilä Niina

Hierojan ammattitutkinto:
Kuusisto Juha
Liljekvist Kaj
Nurisalo Olli
Porkola Kirsi
Vierimaa Elina

Jalkojenhoidon ammattitutkinto:
Jänkä Mia
Peltoniemi Anne
Stolt Hanne

Johtamisen erikoisammattitutkinto:
Andersson-Kuorikoski Mona Annika 
Hellsten Linda Camilla
Kaskela Riitta Marjaana
Seppä-Jokela Elina Marianne 

Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen ammattitutkinto:
Delpino Serena
Getachew Tarikua
Jokihaara Petteri
Löytynoja Leena
Männistö Jaana
Typpö Maria
Vanhala Heidi

Lasten ja nuorten erityisohjaajan ammattitutkinto:
Joensuu Tiia-Maria
Johansson Jaana
Ketopaikka Sanna-Riikka
Kiljala Katariina
Mylläri Sari
Rehula Janika
Ylikauppila Mervi

Maatalouskoneasentajan ammattitutkinto:
Autio Valtteri
Kippo Mikko

Metsäkoneenkuljettajan ammattitutkinto:
Fiskaali Hannu
Fiskaali Jukka
Fiskaali Timo
Haasala Ossi
Hälinen Sami
Karjalahti Tero
Marin Tapani
Niemimäki Toni
Ovaskainen Kari
Piispanen Ville-Matti
Saari Mikko
Tohola Matti


Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto:
Kinnunen Satu

Myynnin ammattitutkinto:
Huhmarsalo Marita

Päihdetyön ammattitutkinto:
Väisänen Timo
Yrjänä Laura

Sihteerin ammattitutkinto:
Kuusela Milla Maria
Luokkala Leena Maria
Nikula Maria Elina
Pitkäjärvi Elina Hannele 
Saikkonen Mirja Anneli
Salmén Tiina Katariina


Vanhustyön erikoisammattitutkinto:
Raudaskoski Anna

Yrittäjän ammattitutkinto:
Annala-Väisänen Mervi
Finnilä Veli-Pekka Samuli
Kaariniemi Riitta Helena
Nissilä Aira Anneli
Peuraharju Esa Tapani

Yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto:
Pahkakangas Miia
 
 
 (Tiedot päivitetty 1.6.2018)
Viimeksi muokattu: 9.12.2016