Tavoite
Tavoitteena on antaa perustietoa autismin kirjosta ja tuoda tämän hetken hyviä työkäytäntöjä tukemisen keinoista ja tavoista, joiden avulla autistisen henkilön arki sujuu paremmin.
Kohderyhmä
Sosiaali- ja koulutusalan työntekijät, erityisesti vammaisalan työntekijät, henkilökohtaiset avustajat ja koulunkäynnin ohjaajat, sekä muut asiasta kiinnostuneet.
Sisältö
Autismin kirjo -koulutuksessa keskitytään perusasioihin liittyen autismikirjon henkilöiden ohjaamiseen. Tavoitteena on tuoda kokemuksia hyvin toimivista arjen tukemisen keinoista. Ne pohjautuvat stressikuppi ajatus- ja toimintamalliin, joka liittyy autismikirjon henkilöiden ohjaamisen lisäksi moneen muuhun mm. haastavien tilanteiden ehkäisemiseen.
Koulutuksen teemoja ovat mm. autismi ilmiönä, aistien herkkyydet ja niissä auttaminen, ohjaaminen, struktuurit, stressin merkitys.
Koulutus on luennointia ja sen lomassa tapahtuvaa keskustelua.
Opetusmuoto: Kurssi toteutetaan Teamsissa verkko-opintoina.
Aika:
Tistai 15.3. klo 17–21
Keskiviikko 16.3. klo 17–21
Kouluttaja: Birgit Vuori- Metsämäki, KM, er. luokanopettaja, vh, neuropsykiatrinen valmentaja.
Lisätietoja
Lisätiedot: info.kansanopisto@kpedu.fi