Yhteishaku 18.2.-18.3.2025
Tutustu Kpedun yhteishaku-sivustoonHaussa nyt
Tällä hetkellä haussa olevat koulutuksetTietoa huoltajalle
Yhteishaussa hakevan nuoren huoltajalle
Tulevat tapahtumat
Ajankohtaista
Työpaikkaohjaajat kouluttautuvat innolla
Parasta palvelua kehittämisohjelmassa ja Parasta digiohjausta hankkeessa on vuoden 2018 aikana kehitetty Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymän työpaikkaohjaajakoulutuksia. Työpaikkaohjaajakoulutukset ovat olleet avoimia kaikkien alojen ohjaajille ja niissä on käsitelty yleisellä tasolla ohjaukseen liittyviä keskeisimpiä aiheita; ohjaajan roolia ja tehtäviä, arviointia ja palautetta, haasteellisia tilanteita ja hyviä käytänteitä. Koulutussisällöt on jaettu kahteen kahden tunnin mittaiseen koulutussessioon.
- Koulutukseen kuuluu aina alustus ja sen jälkeen keskustellaan teemoista vapaamuotoisesti pienryhmissä, kertovat Hannele Häli ja Johanna Herrala Kpedun Oppisopimuspalveluista.
Palautteissa työpaikkaohjaajat ovat pitäneet erityisen hyödyllisinä todellisia caseja ja muiden kokemuksista oppimista:
Ehdottomasti parasta yhteiskeskustelut, tällöin tulee eläviä esimerkkejä.
Hyödyllistä tietoa, vertaistuki on tärkeää, toivoisin lisää tämmöisiä päiviä.
Avointa, hyvää keskustelua, yhdessä miettimistä, rento ilmapiiri, sai hyvää tietoa.
Koulutussisällöt pohjautuvat valtakunnalliseen Ohjaan.fi-sivustoon, jota työpaikkaohjaajat voivat hyödyntää myös itsenäiseen opiskeluun. Koulutuksia vetävät Kpedun oppisopimussuunnittelijat.
Työpaikkaohjaamiseen liittyvät käytännöt vaihtelevat aloittain ja työpaikoittain.
- Yhtä oikeaa sabluunaa ei ole olemassa, eikä tarvitsekaan olla. Koulutuksiimme on osallistunut kokeneitakin työpaikkaohjaajia, mutta hekin ovat kertoneet saaneensa koulutuksesta uutta tietoa ja näkökulmaa. Ehkä siinä juuri näkyy vertaistuen ja ajatustenvaihdon merkitys, kertoo Häli.
Työpaikkaohjaajakoulutukset on toteutettu Kokkolassa, Kaustisella ja Kannuksessa, ja Parasta digiohjausta on tarjonnut mahdollisuuden osallistua koulutukseen etäyhteysvälineillä omalta työpaikalta tai kotikoneelta. Koulutukset löytyvät Kpedu Oppisopimuspalveluiden kotisivuilta. Tähän mennessä koulutuksen on käynyt jo noin sata työpaikkaohjaajaa.
- Kevätlukukaudelle on aikataulutettu jo neljä uutta työpaikkaohjaajakoulutusta, ja tarpeen mukaan lisääkin järjestetään. Järjestämme sekä avoimia koulutuksia että yrityskohtaisesti räätälöityjä. Koulutukset soveltuvat sekä oppisopimus- että koulutussopimusopiskelijoiden ohjaajille. Kevään työpaikkaohjaajakoulutuksiin ovat tervetulleita myös opettajat osallistumaan, muistuttaa Herrala.
Vuoden 2019 aikana hankkeissa aletaan pilotoida myös Itslearning-oppimisympäristöä työpaikkaohjaajien kanssa. Lisätietoa hankkeista ja niiden toimenpiteistä saat projektityöntekijä Johanna Herralalta.
Hei IE-selaimen käyttäjä!
Selainta ei tueta, käytössäsi on vanhentunut selain, jolloin sivuston käytössä voi ilmetä ongelmia. Suosittelemme käyttämään Chromea tai Firefoxia. Koulutusten osalta voitte olla yhteydessä hakijapalveluihin.
- Puhelin (ma-pe klo 9-15): 040 808 5010
- Sähköposti: hakijapalvelut(a)kpedu.fi
HAKUAPUA!
Hakijapalvelut 040 808 5010
hakijapalvelut(a)kpedu.fi
INFO 040 808 5566
Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä
Närvilänkatu 8, 67100 KOKKOLA
Tiedustelut: info(at)kpedu.fi
Kirjaamo: kirjaamo(at)kpedu.fi
